Podręcznik radiooperatora
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
W sytuacji niebezpiecznej na morzu łączność radiowa może rozstrzygnąć o czyimś życiu lub śmierci. W mniej dramatycznych okolicznościach jest niezbędna do sprawnej i skutecznej wymiany informacji pomiędzy jednostkami pływającymi, a także między statkami i lądem.
Jej zasady definiuje system GMDSS, czyli Global Maritime Distress and Safety System (Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa). Jest to zbiór procedur mających na celu m.in. zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i umożliwienie skutecznego, natychmiastowego alarmowania. Obejmuje on również wymagania dotyczące wyposażenia jednostek oraz specyfikację środków łączności radiowej i satelitarnej.
Nadrzędnym zadaniem systemu GMDSS jest zapewnienie łączności alarmowej o zasięgu ogólnoświatowym. Jest to możliwe dzięki współpracy jednostek morskich i lotniczych, a także służb lądowych oraz ratowniczych.
Podstawowym pasmem fal radiowych stosowanych w łączności jest VHF. Istnieją też wyspecjalizowane podsystemy służące wyłącznie do alarmowania (radiopława satelitarna EPIRB), rozpowszechniania komunikatów bezpieczeństwa (NAVTEX) czy też naprowadzania na rozbitków (SART). Wszystkie one zostały omówione w książce. Dodatkowo przedstawiam coraz częściej spotykany na jachtach system AIS.
Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia z łączności radiowej na morzu przygotowujące do egzaminów SRC oraz LRC. Z doświadczenia wiem, że wiedza niezbędna do poradzenia sobie w prawdziwej sytuacji na morzu nie zawsze pokrywa się z tą, która jest potrzebna do uzyskania uprawnień. Dlatego w niniejszej książce zawarłam wiele praktycznych wskazówek.
Ta publikacja może służyć zarówno jako podręcznik dla początkujących radiooperatorów, jak i doskonałe kompendium wiedzy dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie w tej dziedzinie.
Małgorzata Czarnomska
O autorce
Doświadczona instruktorka i kapitan. Entuzjastka żaglowców i idei edukacji morskiej młodzieży. Na barkentynie SV „Concordia” oraz fregacie SV „Sørlandet” pływała dla kanadyjskiej Class Afloat, a na STS „Fryderyk Chopin” dla polskiej Niebieskiej Szkoły. Szkoliła
żeglarzy śródlądowych i morskich. Jako specjalistka od angielskiej terminologii żeglarskiej przetłumaczyła wiele podręczników. Ma w dorobku także własne książki związane z żeglarstwem, w tym „Wypadki jachtów morskich”, "Angielski w radiowej komunikacji morskiej" i „Angielski dla żeglarzy”. Współautorka podręcznika na stopień żeglarza jachtowego polecanego przez Polski Związek Żeglarski. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia z łączności na morzu przygotowujące do zdobycia świadectw SRC GMDSS i LRC GMDSS.
- ISBN 978-83-66846-40-1
- Liczba stron 104
- Oprawa miękka ze skrzydłami
- format 165x235
- Cena 54,90
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie
Jerzy Idzikowski (kpt.ż.w.)
Książka, poradnik "Podręcznik Radioperatora" Pani Kapitan Małgorzaty Czarnomskiej to wysokiej klasy, zwięzły podręcznik dla wszyskich kapitanów i oficerów jachtowych. Dodam tu, że także dla zawodowych oficerów PMH! Po wielu latach praktyki na morzach i oceanach świata wiem, ze przedstawienie problemów radiokomunikacji morskiej nie jest znowu takie łatwe. Ten podręcznik powinien być w każdej bibliotece jachtowej, a także w każdej żeglarskiej. Powinien być bardzo przydatny przy dokłądnym opisie sprzętu i łączności podczas alarmów ćwiczebnych. Pani Kapitan Małgorzacie Czarnomskiej dziękuję za wspaniały sposób przedstawienia problemów, a Wydawnictwu Nautica za (jak zawsze) wysoką jakość wydania książki. Tą książkę z przyjemnościa trzyma się w ręce. Oby takich poradników było jak najwięcej!
Jacek
Podręcznik Radioperatora Pani Kapitan Małgorzaty Czarnomskiej wspaniale uzupełnił i usystematyzował moje wiadomości. Wysoka jakość wydania. Gratuluję Autorce i Wydawnictwu.
Sławek
Super poradnik/podręcznik. Drobna uwaga: chyba nie podano sposobu wypowiadania skrótów/nazw, np. EPIRB, SART, AIS, co wcale nie musi być, zwłaszcza dla dłuższych s/n oczywiste. No i ogromna szkoda, że nie ma załącznika (płyty, adresu w chmurze?) z przykładową korespondencją.
Darek
Bardzo dobra książka, wiedza przekazana w przyjazny użytkownikowi sposób. Dobrze wydana. Polecam!
Janusz
Fajna lektura . NapysNa czytelnie i zrozumiale
Janusz
Fajna lektura . NapysNa czytelnie i zrozumiale
Oleksandr Shkorbetskyi
Witam! Książki super. Dostawa szybka. Wszystkim polecam!