Pogoria. Legenda żaglowca
Opis
PRZECZYTAJ: Recenzja, Od autora, Rozmowa z kpt. Januszem Zbierajewskim
O książce
Pogoria – żaglowiec legenda. Przez 40 lat kuźnia zarówno charakterów młodych Polaków, jak i oficerskiej i kapitańskiej kadry żeglarskiej. Statek, który pod żaglami dotarł do Antarktydy. Wielokrotny uczestnik regat The Tall Ships Races i imprez żeglarskich na całym świecie. Przez pokład Pogorii przewinęło się ponad 30 tysięcy w większości młodych żeglarzy. 23 stycznia br. minęła czterdziesta rocznica wodowania żaglowca. 1 czerwca to czterdziesta rocznica wciągnięcia pierwszej bandery.
Książka jest spojrzeniem na cztery dekady Pogorii oczami osób, które uczestniczyły w jej powstaniu, pływały na niej, tworzyły i tworzą jej niepowtarzalny klimat. Autor rozmawia z postaciami dla tego żaglowca istotnymi, ważnymi również dla polskiego żeglarstwa i mającymi już swoje miejsce w historii – m.in. inżynierem Zygmuntem Choreniem, kpt. Krzysztofem Baranowskim, kpt. Joanną Pajkowską, czy kpt. Januszem Zbierajewskim. Porusza tematy od pomysłu, projektu i budowy żaglowca, przez jego słynne rejsy - szkoły pod żaglami, wyprawę na Antarktydę, podróż dookoła świata. Wraz z rozmówcami przygląda się też trudnym momentom: walce o przetrwanie Pogorii po
zmianie systemu, jej wypadkom na morzu, aresztowaniu w Izraelu.
Książka jest skarbnicą anegdot i nieznanych dotąd faktów. Czytelnik dowie się m.in. jaką rolę w powstaniu żaglowca odegrał Jan Paweł II i w jaki sposób Pogoria stała się promem.
Autor
Krzysztof Romański – dziennikarz, reporter, fotograf, pasjonat żaglowców. Miłość do morza odziedziczył po ojcu - oficerze floty handlowej. Pracował przy organizacji The Tall Ships Races w Gdyni – w 2003 r. jako oficer łącznikowy, a w latach 2009 i 2011 już jako sekretarz generalny. Pomysłodawca organizacji zlotu żaglowców w 40. rocznicę pierwszej Operacji Żagiel w Polsce. Operacja Żagle Gdyni 2014 odbyła się według jego koncepcji i pod jego kierownictwem. Autor dwóch albumów fotograficznych: „Gdynia – słoneczne miasto pod żaglami” (2010) oraz „Wszystkie żagle prowadzą do Gdyni” (2012). Pływał na żaglowcach Gloria, Juan Sebastian de Elcano, Eagle i oczywiście Pogoria. Jego reportaże ukazywały się na łamach „Gazety Wyborczej”, „Żagli”, „Morza” i wielu innych czasopism i portali internetowych. Był korespondentem „Gazety Wyborczej” z pokładu Daru Młodzieży w Rejsie Niepodległości dookoła świata. Relacjonował dla polskich mediów regaty The Tall Ships Races i Velas Latinoamerica. Założył i prowadzi portal Żaglowce.info.
- seria DOKUMENT
- objętość 336 stron + wkładka ilustracyjna 16 stron
- format 145 x 205 mm
- oprawa miękka ze skrzydełkami
- cena 49,90
- ISBN 978-83-956329-7-6
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie
Marek
Bardzo ciekawy zestaw wywiadów z kluczowymi osobami związanymi z historią żaglowca Pogoria
Joanna
Bardzo szybka wysyłka, ciekawa książka z pięknymi zdjęciami.
anonim
Super pozycja wypełniła lukę .
anonim
Opracowanie niezwykle staranne ,zawiera wiele dotychczas nie publikowanych szczegółów obala dotychczasowe mity ,ploteczki .Obiektywnie z perspektywy wielu autorów opisuje losy tego historycznego żaglowca.
Elżbieta
Byłam uczestniczką rejsów tym żaglowcem. Książka bardzo interesującą, dla mnie chwila wspomnień. Dziękuję autorowi książki za możliwość zapoznania się z szerszą wiedzą na temat tak pięknej legendy o żaglowcu. Polecam wszystkim. KATARZYNA KOMÓR
anonim
Bardzo ciekawe ujęcie historii tego wspaniałego żaglowca słowami ludzi którzy go stworzyli i stworzyli jego legendę. Siła marzeń , sporów i pracy wszystkich wspominanych tam przyjaciół Pogorii jest to że ten żaglowiec szczęśliwie do dziś nam pływa. Bardzo ciekawa i potrzebna książka.
Beata
świetnie się czyta.
Maciej
książka to wywiady. Pogorię znam od 1981 roku (pierwszy udział w rejsie) - stąd wiem że niektóre fakty są nieprawdziwe - np cena budowy Pogorii wg Bohdana Sienkiewicza to 70 mln zł. Tymczasem śp. Maciej Szczepański (zabrałem Go na rejs w 2008 roku) powiedział mi, że Pogorię zbudowano za 40 mln zł. Pozdrawiam Maciej Leśny
anonim
Książka bardzo mi się spodobała , podobał mi się styl rozmów które przeprowadzał autor książki z osobami blisko związanymi z tym żaglowcem, które tworzyły jego historię w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Wydawało mi się, że wiem bardzo dużo na temat Pogorii poprzez wcześniejszą lekturę książek osób które na niej pracowały i żeglowały, przez udział w krótkich rejsach na niej, opowieści moich kolegów i przyjaciół z pokładu ale lektura obecnej książki znacznie moją wiedzę pogłębiła. Polecam!
Jakub
Ładnie wydana pozycja. Do kompletu brakuje tylko ujęcia z bombrama ;)
Marek
Wydana bardzo estetycznie, bogato ilustrowana. Jest to książka, którą z przyjemnością bierze się do ręki. Lekki język, starannie dobrani rozmówcy. Świetny pomysł na opisanie trudnego tematu jakim jest historia żaglowca. Obowiązkowa pozycja dla pasjonatów morza. Taka, jak sam żaglowiec - perła.
Sławomir
Warto przeczytać, nigdy nie znajdziesz tak wiele ciekawych szczegółow i historii Pogorii jak w tej książce
Michał
Bardzo ciekawa pozycja ukazująca historię pięknego żaglowca w wspomnieniach budowniczych i ludzi, którzy na nim pływali.
Lidia
Książka świetnie napisana. Pochłonęłam ją w ciągu jednego dnia. Z ogromną przyjemnością czytało się o ukochanym Żaglowcu wypowiedzi ludzi, których znam osobiście bądź ze słyszenia i o ludziach, których również na tych samych zasadach znam. Przedstawiona jest historia znana lub mniej znana, widziana oczami różnych osób. Mnóstwo zabawnych historyjek, które rozśmieszały mnie do łez. Poproszę o tom II(kontynuację).
anonim
bardzo dobra książka
Krzysztof
wartościowa literatura dla osób zainteresowanych żeglarstwem i jego historią.